Konsensus-estimater og analytikere

Topdanmark indsamler konsensusestimater før og efter offentliggørelsen af et regnskab. Estimaterne indsamles hos analytikere i ind- og udland, som følger Topdanmark-aktien.

Topdanmark indsamler konsensusestimater før og efter offentliggørelsen af et regnskab. Estimaterne indsamles hos analytikere i ind- og udland, som følger Topdanmark-aktien.

KONSENSUSESTIMATER - opdateret den 8. oktober 2021

Vis Konsensusestimater for

 

 

Analytikere

Topdanmark-aktien følges af en række aktieanalytikere i Danmark og udlandet. Aktieanalytikernes vurderinger og anbefalinger danner grundlag for mange investorers køb og salg af Topdanmark-aktien.

Dato Analysehus Analytikere Anbefaling
22.10.2021 Berenberg

Tryfonas Spyrou

Tryfonas.Spyrou@Berenberg.com

+44 203 753 3058

Hold
22.10.2021 Credit Suisse

Alex Evans

Alexander.evans@credit-suisse.com

+44 22 7888 1595

Underperform
22.10.2021 Nordea

Jakob Brink

jakob.brink@nordea.com

+45 55478498

Buy
22.10.2021 Mediobanca

Phil Ross

philip.ross@mediobanca.com

+44 203 0369 681

Underperform
22.10.2021 Carnegie Bank (Denmark)

Martin Gregers Birk

martin.birk@carnegie.dk

+45 32880335

Buy
22.10.2021 Sydbank

Mikkel Emil Jensen

miej@sydbank.dk

+45 74374456

Sell
21.10.2021 Autonomous

Youdish Chicooree

ychicooree@autonomous.com

+44 2077763442

Underperform
21.10.2021 SEB Equities

Per Grønborg

Per.Gronborg@seb.dk

+45 33283312

Hold
21.10.2021 ABG Sundal Collier (Denmark)

Mads Thinggaard

mads.thinggaard@abgsc.dk

+45 35463018

Hold
21.10.2021 Danske Bank

Asbjørn Nicholas Mørk

asb@danskebank.dk

+45 45128051

Hold
21.10.2021 DNB Markets

Håkon Astrup

Hakon.Astrup@dnb.no

+47 24 16 91 99

Hold
05.10.2021 UBS

Will Hardcastle

will.hardcastle@ubs.com

+44 207 567 9763

Sell
10.09.2021 Barclays

Alessia Magni

alessia.magni@barclays.com

+44 2035557393

Equal weight
05.07.2021 HSBC

Faizan Lakhani

faizan.lakhani@hsbc.com

+44 20 3229 6443

Hold
22.01.2021 Citi

Derald Goh

derald.goh@citi.com

+44 2079869929

Neutral

Topdanmark følges af ovennævnte analytikere. Bemærk, at udtalelser, estimater eller prognoser vedrørende Topdanmarks resultater foretaget af disse analytikere, er deres alene og repræsenterer ikke meninger, prognoser eller estimater fra Topdanmark.

Kontakt

INVESTORER
Robin Løfgren
IR-direktør
mobil 29 62 16 91
telefon 44 74 40 17
IR SEKRETARIATET
IR sekretariatet
telefon 44 74 40 18
AKTIONÆRER
Jens Jørgensen
Aktieadministrationschef
telefon 44 68 44 11