Konsensus-estimater og analytikere

Topdanmark indsamler konsensusestimater før og efter offentliggørelsen af et regnskab. Estimaterne indsamles hos analytikere i ind- og udland, som følger Topdanmark-aktien.

Topdanmark indsamler konsensusestimater før og efter offentliggørelsen af et regnskab. Estimaterne indsamles hos analytikere i ind- og udland, som følger Topdanmark-aktien.

KONSENSUSESTIMATER - opdateret den 6. juli 2022

Vis Konsensusestimater for

 

 

Vi har samlet en oversigt over tidligere konsensusestimater i excel-format.

Find historiske estimater her

Analytikere

Topdanmark-aktien følges af en række aktieanalytikere i Danmark og udlandet. Aktieanalytikernes vurderinger og anbefalinger danner grundlag for mange investorers køb og salg af Topdanmark-aktien.

Dato Analysehus Analytikere Anbefaling
18.07.2022 Danske Bank

Asbjørn Nicholas Mørk

asb@danskebank.dk

+45 45128051

Buy
18.07.2022 Berenberg

Tryfonas Spyrou

Tryfonas.Spyrou@Berenberg.com

+44 203 753 3058

Hold
18.07.2022 Nordea

Jakob Brink

jakob.brink@nordea.com

+45 55478498

Buy
18.07.2022 SEB Equities

Martin Gregers Birk

martin.birk@seb.dk

Hold
15.07.2022 DNB Markets

Håkon Astrup

Hakon.Astrup@dnb.no

+47 24 16 91 99

Hold
15.07.2022 ABG Sundal Collier (Denmark)

Jan Erik Gjerland

jan.gjerland@abgsc.no

+47 22 01 61 16

Hold
15.07.2022 Autonomous

Youdish Chicooree

ychicooree@autonomous.com

+44 2077763442

Underperform
15.07.2022 Sydbank

Mikkel Emil Jensen

miej@sydbank.dk

+45 74374456

Hold
11.07.2022 Barclays

Alessia Magni

alessia.magni@barclays.com

+44 2035557393

Equal weight
06.07.2022 HSBC

Faizan Lakhani

faizan.lakhani@hsbc.com

+44 20 3229 6443

Hold
30.06.2022 UBS

Jimmy-Yu Fan

jimmy-yu.fan@ubs.com

+44 20 7901 6586

Buy
29.04.2022 Credit Suisse

Alex Evans

Alexander.evans@credit-suisse.com

+44 22 7888 1595

Underperform
29.04.2022 Mediobanca

Phil Ross

philip.ross@mediobanca.com

+44 203 0369 681

Underperform
22.04.2022 Citi

Samant Singh

samant.singh@citi.com

+44 2079864258

Neutral

Topdanmark følges af ovennævnte analytikere. Bemærk, at udtalelser, estimater eller prognoser vedrørende Topdanmarks resultater foretaget af disse analytikere, er deres alene og repræsenterer ikke meninger, prognoser eller estimater fra Topdanmark.

Kontakt

INVESTORER
Robin Løfgren
IR-direktør
mobil 29 62 16 91
telefon 44 74 40 17
IR SEKRETARIATET
IR sekretariatet
telefon 44 74 40 18
AKTIONÆRER
Jens Jørgensen
Aktieadministrationschef