Konsensus-estimater og analytikere

Topdanmark indsamler konsensusestimater før og efter offentliggørelsen af et regnskab. Estimaterne indsamles hos analytikere i ind- og udland, som følger Topdanmark-aktien.

Topdanmark indsamler konsensusestimater før og efter offentliggørelsen af et regnskab. Estimaterne indsamles hos analytikere i ind- og udland, som følger Topdanmark-aktien.

KONSENSUSESTIMATER - opdateret den 12. januar 2022

Vis Konsensusestimater for

 

 

Analytikere

Topdanmark-aktien følges af en række aktieanalytikere i Danmark og udlandet. Aktieanalytikernes vurderinger og anbefalinger danner grundlag for mange investorers køb og salg af Topdanmark-aktien.

Dato Analysehus Analytikere Anbefaling
17.01.2022 Nordea

Jakob Brink

jakob.brink@nordea.com

+45 55478498

Buy
17.01.2022 Danske Bank

Asbjørn Nicholas Mørk

asb@danskebank.dk

+45 45128051

Hold
14.01.2022 Carnegie Bank (Denmark)

Martin Gregers Birk

martin.birk@carnegie.dk

+45 32880335

Hold
14.01.2022 DNB Markets

Håkon Astrup

Hakon.Astrup@dnb.no

+47 24 16 91 99

Hold
13.01.2022 UBS

Will Hardcastle

will.hardcastle@ubs.com

+44 207 567 9763

Sell
11.01.2022 HSBC

Faizan Lakhani

faizan.lakhani@hsbc.com

+44 20 3229 6443

Hold
11.01.2022 Berenberg

Tryfonas Spyrou

Tryfonas.Spyrou@Berenberg.com

+44 203 753 3058

Hold
10.01.2022 Barclays

Alessia Magni

alessia.magni@barclays.com

+44 2035557393

Equal weight
10.01.2022 Credit Suisse

Alex Evans

Alexander.evans@credit-suisse.com

+44 22 7888 1595

Underperform
07.01.2022 SEB Equities

Per Grønborg

Per.Gronborg@seb.dk

+45 33283312

Sell
04.01.2022 ABG Sundal Collier (Denmark)

Jan Erik Gjerland

jan.gjerland@abgsc.no

+47 22 01 61 16

Hold
22.10.2021 Mediobanca

Phil Ross

philip.ross@mediobanca.com

+44 203 0369 681

Underperform
22.10.2021 Sydbank

Mikkel Emil Jensen

miej@sydbank.dk

+45 74374456

Sell
21.10.2021 Autonomous

Youdish Chicooree

ychicooree@autonomous.com

+44 2077763442

Underperform
22.01.2021 Citi

Samant Singh

samant.singh@citi.com

+44 2079864258

Neutral

Topdanmark følges af ovennævnte analytikere. Bemærk, at udtalelser, estimater eller prognoser vedrørende Topdanmarks resultater foretaget af disse analytikere, er deres alene og repræsenterer ikke meninger, prognoser eller estimater fra Topdanmark.

Kontakt

INVESTORER
Robin Løfgren
IR-direktør
mobil 29 62 16 91
telefon 44 74 40 17
IR SEKRETARIATET
IR sekretariatet
telefon 44 74 40 18
AKTIONÆRER
Jens Jørgensen
Aktieadministrationschef
telefon 44 68 44 11